Mazowsze najbardziej suchym regionem
Mazowsze to najsuchszy region w całej Polsce. Rzeki na Mazowszu zostały objęte alertem o suszy hydrologicznej. Upały trwają od dwóch tygodni i powodują, że deficyt opadów się pogłębia.
Alerty RCB w związku z trudną sytuacją latem 2024 roku
Niewiele pomogły ulewy i burze. Województwo mazowieckie gościło je w ostatnich dniach. Mazowsze nadal jest najbardziej suchym regionem w całym kraju. Alert o suszy hydrologicznej objęły zalewy Radomka, Pilica, Narew, Świder i Bug. Ostatnie opady wprawdzie odrobinę poprawiły wartość gleby, ale nie zmieniły sytuacji hydrologicznej. Do tego doszedł duży deficyt opadów oraz bardzo wysokie temperatury i parowanie. Fala upałów, którą mamy od dwóch tygodni, powoduje pogłębianie się deficytu opadów. Ostatni okres wilgotny na Mazowszu był do 20 kwietnia. Od tego czasu obserwujemy deficyt opadów oraz bardzo wysokie temperatury w maju, czerwcu i lipcu. Mimo połowy lipca już teraz nietrudno nie dostrzec, że będzie to jeden z cieplejszych lipców w historii pomiarów w Polsce,
Ostrzeżenia hydrologów w związku z sytuacją na Mazowszu
Co gorsza, hydrolodzy nie przewidują poprawy sytuacji latem. W związku z suszą hydrologiczną ponad 30 gmin na Mazowszu objęto zakazem podlewania ogródków czy napełniania basenów. Najwięcej obostrzeń dotyczy centralnej części województwa, m.in. w Konstancinie-Jeziornie, Baranowie, Radzyminie czy Celestynowie. Zakaz podlewania trawników i napełniania basenów obowiązują od niedawna także w gminie Świercze w powiecie pułtuskim. W upalne dni i weekendy pobór wody wzrasta tam ponad dwukrotnie. Może to powodować braki wody dla co najmniej 600 mieszkańców. Mieszkańcy zgłaszali godzinowe deficyty wody, szczególnie w weekendy, w trzech miejscowościach: Kowalewice Włościańskie, Ostrzeniewo i Prusinowice.