Mazowieści

Wiadomości z Warszawy i Mazowsza

Archiwum

Muzeum Ziemi PAN zostanie zlikwidowane!

<

Muzeum Ziemi PAN zostanie zlikwidowane!

W związku z decyzją Polskiej Akademii Nauk (PAN) o likwidacji Muzeum Ziemi w Warszawie, społeczność akademicka i mieszkańcy stolicy mobilizują się, by bronić tej niezwykłej instytucji. Zbiory muzealne mają trafić do Krakowa, co budzi niepokój i oburzenie.


Społecznicy z różnych stowarzyszeń, w tym ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław”, Otwartego Jazdowa oraz inicjatywy „Tu było, tu stało”, zebrali już ponad 3,5 tysiąca podpisów pod petycją w obronie Muzeum. Petycja podkreśla nie tylko naukową, ale też kulturową i historyczną wartość instytucji.

Willa Pniewskiego – dawna willa własna architekta Bohdana Pniewskiego. Siedziba Muzeum Ziemi PAN. Foto: PAN

PAN zapewnia, że nie ma w planach sprzedaży zabytkowych budynków Muzeum.


Informujemy, że Polska Akademia Nauk nie podjęła jeszcze wiążącej decyzji o sprzedaży budynków, w których mieści się Muzeum Ziemi. Jeśli taka decyzja zostanie rozważona, zostanie podjęta z poszanowaniem zobowiązań ciążących na Polskiej Akademii Nauk w zakresie utrzymania funkcji kulturalnych siedziby Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.” – Anna Bracik, dyrektor Biura Komunikacji i Informacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk


Muzeum Ziemi przez 75 lat stanowiło ważny punkt na mapie warszawskich instytucji kultury, wypełniając luki w prezentacji historii naturalnej stolicy. Jego zbiory, które obejmują kolekcje mineralogiczno-petrograficzne, paleontologiczne, bursztyny, żywice kopalne oraz jedną z najważniejszych państwowych kolekcji meteorytów w tej części Europy, są ważne nie tylko dla polskiego, ale i światowego dziedzictwa geologicznego.


W petycji podkreślono również, że siedziba Muzeum – biały pałacyk Branickich oraz willa Bohdana Pniewskiego przy Alei Na Skarpie – mają nie tylko wartość architektoniczną, ale też historyczną. Willa Pniewskiego, oprócz bycia dziełem jednego z najważniejszych polskich architektów, jest świadectwem Powstania Warszawskiego, z zachowanymi śladami kul i plamą krwi na schodach.


Niepokój budzi wizja wywozu tysięcy cennych eksponatów i umieszczania ich w magazynach, co zdaniem społeczników jest nie do przyjęcia. „Nieakceptowalną społecznie jest próbą likwidacji Muzeum Ziemi, przybierając formułę wywozu tysięcy okazów muzeów i sąsiadujących z nimi w magazynach” – czytamy w petycji.


Ostateczna decyzja w sprawie przyszłości Muzeum Ziemi jeszcze nie zapadła. Mieszkańcy Warszawy i społeczność naukowa z niecierpliwością czekają na rozwój wydarzeń, mając nadzieję na korzystne rozwiązanie dla tej ważnej dla polskiego dziedzictwa instytucji.

>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *