<
Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP: Beatyfikacja Rodziny Ulmów to wielki znak czasu
Komitet ds. Dialogu z Judaizmem obradował 29 czerwca w Łodzi, a przewodniczył mu abp Grzegorz Ryś. Członkowie wyrazili radość z powodu rychłej beatyfikacji rodziny Ulmów, która została zapowiedziana na 10 września. „Za wstawiennictwem nowych błogosławionych prosimy jedynego OJCA o pełne pojednanie między Jego dziećmi, oraz między narodem żydowskim i polskim.”- napisano w oświadczeniu.
Historia rodziny Ulmów jest tragiczna. Społecznik i rolnik Józef Ulm, jego żona Wiktoria będąca w siódmym miesiącu ciąży oraz sześcioro ich maleńkich dzieci zostali zamordowani we wsi Markowa przez niemiecką policję za to, że przez półtora roku ukrywali na terenie swojego gospodarstwa Żydów, chroniąc ich przed deportacją do niemieckiego obozu. Zdradził ich prawdopodobnie człowiek z sąsiedniego miasteczka, któremu ukrywająca się, żydowska rodzina powierzyła swoje mienie.
Za to w 1944 roku cała rodzina Ulmów została rozstrzelana.
Izraelski instytut Jad Waszem przyznał w 1995 roku Ulmom honorowy tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2016 roku prezydent Andrzej Duda otworzył w Markowej muzeum rodziny Ulmów na cześć Polaków ratujących Żydów z Holokaustu. Od 2018 roku rocznica zamordowania rodziny Ulmów, 24 marca, decyzją prezydenta Dudy jest narodowym dniem pamięci o Polakach ratujących Żydów.
źródło:
www.dw.com
>