Mazowieści

Wiadomości z Warszawy i Mazowsza

Archiwum

Magia Sobótkowych Ziół

<

Magia Sobótkowych Ziół


22 czerwca w czwartek o godzinie 17:00 w w Ciechanowie odbędzie się przyrodniczo-ekologiczny spacer z przewodnikiem. Start: godz. 17.00 w Parku im. M. Konopnickiej (przy pomniku pisarki).


Gdy słońce Raka zagrzewa,
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie,
Zapalono w Czarnym Lesie.


(J. Kochanowski, „Pieśń Świętojańska o Sobótce”)


Zioła znajdowały dawniej zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w obrzędach słowiańskich – to przy ich pomocy odpędzano złe duchy, szukano miłości czy odprawiano gusła.


Dobra znajomość szeroko pojętego zastosowania ziół była domeną starszej generacji – nasze babcie parzyły herbatki z zasuszonych roślin, które stanowiły remedium na wszelkie dolegliwości – reumatyzm, bóle stawów, stres etc. Ogromną wiedzę w zakresie ziołolecznictwa posiadali także, na przykład, Cyganie, którzy żyjąc w taborach na łonie natury jedli i stosowali to, co dały im las i łąka.


Sobótka świętojańska (noc świętojańska), czyli wigilia św. Jana jest obchodzona z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela. Ustanowienie tego święta było próbą wykorzenienia – a właściwie zastąpienia obrządków pogańskich obyczajami o zabarwieniu chrześcijańskim.


Tradycje Sobótki nawiązują do obyczajów starosłowiańskich, związanych z witaniem lata, płodności a także z obrzędami ognia i wody. Kobiety przepasywały się wówczas „pierwszym zielem świętojańskim”, czyli bylicą, przed którym, ponoć, drżały czarownice, a które w noc świętojańską nabierało mocy odwracania uroków i zarazy, a mężczyźni rozpalali z chrustu ogromne ognisko. Praktykowaną wówczas tradycją było przeskakiwanie przez ognisko i tańczenie wokół niego.


O tych i innych tradycjach, związanych z „Nocą Świętojańską” oraz o tym, w jaki sposób rozpoznać i stosować zioła czerwcowe będzie okazja dowiedzieć się podczas ciechanowskiego wydarzenia.


Przewodnikiem podczas tegorocznego spaceru „Magia sobótkowych ziół” będzie Joanna Stopczyńska – znawczyni ziół i ich symboliki. Uczestnicy wezmą udział w wędrówce po dwóch parkach – im. Marii Konopnickiej i Miejskim Parku Ojców im. Wacława Pikusa przy ul. Augustiańskiej.

>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mazowieści
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.