Mazowieści

Wiadomości z Warszawy i Mazowsza

Archiwum

Msza w 70. rocznicę aresztowania Prymasa Tysiąclecia i „Sekretarza dwoch prymasow”

<

Msza w 70. rocznicę aresztowania Prymasa Tysiąclecia i „Sekretarza dwóch prymasów”


W najbliższy poniedziałek (25 września) w ramach 2-dniowych obchodów 70. rocznicy aresztowania kard. Wyszyńskiego i abp. Baraniaka w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego.


Aresztowanie prymasa Wyszyńskiego i jego sekretarza nastąpiło w okresie największych stalinowskich represji wobec Kościoła Katolickiego. Daleko idące „porozumienie” zawarte uprzednio z władzami komunistycznymi nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i było jeszcze jednym dowodem na to, że z pro-sowiecką wierchuszką nie warto było pertraktować.


W nocy z 25 na 26 września 1953 roku nastąpiło to, czego ówczesny prymas obawiał się od dłuższego czasu – w Domu Arcybiskupim w Warszawie pojawili się funkcjonariusze MBP.

W pierwszej kolejności uwięziono kardynała Stefana Wyszyńskiego, a następnie – jego sekretarza, bpa Antoniego Baraniaka. Internowany na trzy lata prymas nie od razu dowiedział się o aresztowaniu Baraniaka, który w tym czasie był poddawany torturom w więzieniu na Rakowieckiej celem wymuszenia obciążających go zeznań.


Niemniej – dzięki niezłomnej postawie bpa Baraniaka – tego planu nie udało się komunistom zrealizować.


25 września mija 70 lat od tamtych pamiętnych wydarzeń. W więzieniu na Rakowieckiej od kilku lat trwają msze święte w intencji rychłej beatyfikacji niezłomnego sekretarza, mianowanego cztery lata później arcybiskupem metropolitą poznańskim przez papieża Piusa XII.


W najbliższy poniedziałek mszę świętą odprawi abp Marek Jędraszewski, który jest także autorem dwutomowej książki „Teczki na Baraniaka”, dokumentującej śledztwo prowadzone wówczas wobec ks. Baraniaka w mokotowskim więzieniu.


Kolejnego dnia, w ramach obchodów, odbędzie się konferencja naukowa pod hasłem „Niezłomni liderzy Kościoła w czasach komunizmu. Wokół postaci kard. Wyszyńskiego i abpa Baraniaka”. Wstęp wolny.

>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mazowieści
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.