<
Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego
Mimo, że statystycznie co roku w Polsce na raka jelita grubego odnotowuje się ok. 19 tys. zachorowań, a śmiertelność jest niemal 70-procentowa, w medycynie panuje przekonanie, że kluczowym czynnikiem rozwoju tego nowotworu jest nieprawidłowa dieta. Przy odpowiedniej prewencji i przejściu na zdrowy tryb życia udałoby się w wielu przypadkach uniknąć dramatycznego postępu choroby.
Jaki z tego wniosek? Podobnie, jak przy wielu innych typach nowotworów najważniejsze jest odpowiednio wczesne wykrycie zmian w jelicie grubym. Ten typ schorzenia to drugi, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów, nowotwór złośliwy w Polsce. Do zaawansowanych objawów raka jelita grubego zalicza się głównie: obecność krwi w stolcu, naprzemienne biegunki i zaparcia, ból brzucha, bądź ciągłe parcie na stolec. Kolejnymi są utrata masy ciała, osłabienie, brak apetytu.
Kluczowym badaniem w zakresie profilaktyki jest kolonoskopia – czyli metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego poprzez wprowadzenie wziernika.
Jest to dosyć inwazyjne badanie, ale w przypadku wątpliwości w kierunku raka jelita grubego warto je wykonać. Dlatego Grupa LUX MED we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) przygotowały ofertę programu bezpłatnej akcji profilaktycznej. Badania przesiewowe będą przeprowadzane w Szpitalu św. Elżbiety Grupy LUX MED. Oferta jest skierowana do grupy wiekowej 50-65 lat oraz osób 40-49, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
W jaki sposób można przystąpić do programu? Należy zadzwonić pod numer 22 434 00 20 i wypełnić odpowiednią ankietę. Po pozytywnym zakwalifikowaniu na badania, pacjenci będą mogli liczyć na bezpłatną kolonoskopię, znieczulenie (ogólne lub żel znieczulający) oraz lek przygotowujący do badania.
>