Mazowieści

Wiadomości z Warszawy i Mazowsza

Archiwum

Szansa na szerszy dostęp do tańszych mieszkań w Warszawie

<

Szansa na szerszy dostęp do tańszych mieszkań w Warszawie

Warszawa jest największym polskim miastem. Według spisu powszechnego z 2021r. zamieszkuje ją 1 860 281 osób (wzrost o 160 tysięcy w trakcie dekady). Olbrzymie zapotrzebowanie powoduje, iż nieustannie budowane są nowe domy i mieszkania, pojawiają się również koncepcje zagospodarowania niemal 200 000 tzw. pustostanów. Często niestety zaporę przed nabyciem własnego lokum stanowi zbyt wysoka cena oraz widmo olbrzymiego kredytu, którego nie sposób udźwignąć finansowo.

Szansą na szerszy dostęp do mieszkań w niższych cenach mogą być nowe rządowe propozycje mieszkaniowe, zwłaszcza program „Pierwsze mieszkanie” oraz deregulacja prawa budowlanego w zakresie uzyskiwania pozwoleń. Ta druga kwestia to proste ułatwienie – domy jednorodzinne (już bez limitu 70 m2) w każdym rozmiarze będzie można wznosić bez uzyskiwania pozwolenia w żmudnym procesie biurokratycznym.


Natomiast program „Pierwsze mieszkanie” składa się z dwóch komponentów. Po pierwsze osoby do 45 roku życia uzyskają realne wsparcie przy spłacie kredytu. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Kredytobiorcy zapłacą zatem ratę z zaledwie dwupunktowym oprocentowaniem. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym.


Drugie rozwiązanie zaś to specjalne konto oszczędnościowe – będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała dotąd mieszkania (w tym domu jednorodzinnego). Z programu będzie mogła skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci). Okres oszczędzania na koncie został przewidziany od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.


Programy rządowe, mające ulżyć zwłaszcza młodym ludziom poszukującym własnej przytulnej i stosunkowo niedrogiej, stabilnej mieszkaniowej przystani, zaczną obowiązywać już w przyszłym roku, co może być szansą dla tysięcy warszawiaków, którzy wiążą swą przyszłość ze stolicą.

>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mazowieści
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.