Mazowieści

Wiadomości z Warszawy i Mazowsza

Archiwum

„Iskry Niepodległej” – multimedialna wystawa na Mazowszu

<

„Iskry Niepodległej” – multimedialna wystawa na Mazowszu




Aktualnie w wybranych miastach Województwa Mazowieckiego mieszkańcy mogą wziąć udział w multimedialnych wystawach „Iskry Niepodległej”. Zachęcamy do odwiedzenia naczep ekspozycyjnych w szczególności młodzież, do której skierowana jest nowoczesna multimedialna forma ekspozycji.

„Iskry Niepodległej” to innowacyjne i interaktywne widowisko w mobilnej przestrzeni o Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat w różnych dziedzinach. Ten nowy projekt edukacyjny, przygotowany w dwóch ciężarówkach. Do przygotowania spektaklu wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Widowisko będzie można oglądać w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, które będą podróżować po wszystkich polskich województwach. Opowieści o wybitnych Polakach są zrealizowane w cyfrowej formie. Do realizacji projektu wykorzystano elementy interaktywne i muzykę, a elementy graficzne zostały wykreowane przy pomocy sztucznej inteligencji. Na specjalnie zaprojektowanym ekranie będzie można zobaczyć cyfrową postać, poruszającą się po ścianie ekspozycyjnej i prowadzącą narrację opowieści.

Wystawę można nadal zobaczyć na Mazowszu:

– 19-21 marca – Pruszków

– 22-24 marca – Nowy Dwór Mazowiecki

– 25-27 marca – Legionowo

– 28-29 marca – Łochów

Ponad sto lat temu Polska wybiła się na niepodległość po bardzo trudnym czasie zaborów i tragicznych powstań, w którym – mimo tych przeciwności – przetrwała polskość, polska tożsamość i kultura. W inaugurowanym dziś projekcie „Iskry Niepodległej” historia naszej ojczyzny jest inspiracją do opowieści o osiągnięciach rodaków, którzy rozsławili Polskę na świecie. Mam nadzieję, że dzięki temu nowoczesnemu – nastawionemu na dialog i debatę – projektowi młodzież zainteresuje się polską historią” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas warszawskiej inauguracji projektu Biura „Niepodległa”.

Dziękując wszystkim, którzy byli zaangażowani w powstanie projektu, wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że jego nowoczesna forma znajdzie odbiorców wśród młodego pokolenia.

Zależy nam zwłaszcza na dialogu i rozmowie z młodymi ludźmi, na zainteresowaniu ich przekazem tej wystawy. Zostanie ona uzupełniona prezentacjami filmów VR, takimi jak „Kartka z Powstania” czy „Podwodna misja – MS Piłsudski”, które w ostatnich latach zrealizowały Narodowe Centrum Kultury, Biuro „Niepodległa” i Centrum Technologii Audiowizualnych. To historia pokazywana w bardzo atrakcyjny sposób” – wskazał wicepremier prof. Piotr Gliński.

Film o powstawaniu wystawy „Iskry niepodległości”:

>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mazowieści
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.