<
Już dziś Rada Warszawy zdecyduje w sprawie Strefy Czystego Transportu
Już dziś tj. 7 grudnia Rada Warszawy będzie obradować nad wprowadzeniem w stolicy tzw. Strefy Czystego Transportu. Mazowieści.pl będą dla Państwa relacjonować przebieg obrad i głosowania.
Według nowego projektu SCT obejmie ponad dwukrotnie większy obszar: całe dzielnice Śródmieście, Żoliborz i Praga Północ, prawie całą Ochotę (poza SCT pozostanie fragment z CH Reduta i ul. Mszczonowską oraz Dworzec Zachodni) i Pragę Południe (poza SCT pozostanie Olszynka Grochowska: niezamieszkały obszar PKP i rezerwatu przyrody), większość Mokotowa (poza SCT pozostaną Sadyba, Stegny, Augustówka i część Służewca), około połowę Woli (do al. Prymasa Tysiąclecia).
Biorąc pod uwagę limity to od 1 lipca 2024 r. zakaz wjazdu będzie obejmował diesle starsze niż 18 lat (wyprodukowane po 2006 roku i spełniające Euro 4) i 27-letnie i starsze samochody benzynowe (wyprodukowane po 1997 roku i spełniające Euro 2). Druga faza wdrażania SCT ma nastąpić w 2026 roku. Wtedy maksymalny wiek pojazdów wynosić będzie 25 lat dla benzyn (wyprodukowane po 2001 r. i spełniające Euro 3) oraz 16 lat dla Diesli (wyprodukowane po 2010 r. i spełniające Euro 5). Graniczne obostrzenia mają nastąpić w 2032 roku, kiedy to do strefy wjadą Diesle Euro 6d (maksymalnie 11 lat) oraz benzyny Euro 6 (maksymalnie 17 lat).
Protesty w trakcie obrad zapowiedziało wiele inicjatyw społecznych i obywatelskich zaniepokojonych wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu. Zwracają oni uwagę na to, że badania wskazują, że zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu nie są związane ruchem samochodowym podając m.in. przykład ekstremalnie wysokich stężeń w czasie lockdownu, gdy miasto opustoszało. Wskazują również na segregację kierowców oraz wykluczenie komunikacyjne najbiedniejszych mieszkańców Warszawy.
Od kilku tygodni mieszkańcy, politycy opozycyjny wobec Rafała Trzaskowskiego oraz społecznicy aktywizują się do obecności na sesji i wyrażenia protestu.
Sesja rozpocznie się o godz. 10:00 w Sali Warszawskiej (IV piętro PKiN).
Obrady można śledzić na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=g3uErxunRjM
>