Mazowieści

Wiadomości z Warszawy i Mazowsza

Archiwum

W Warszawie o odbudowie Ukrainy

<

W Warszawie o odbudowie Ukrainy

Polska w koalicji państw pomagających Ukrainie wybija się jako jeden z liderów. Ważnym aspektem jest nie tylko gospodarcze wsparcie dla Kijowa, ale także szansa dla polskich firm, by zaistnieć nad Dnieprem i realizować ekonomiczne projekty. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zorganizował w stolicy konferencję dotyczącą odbudowy; „Europe-Ukraine-Rebuild Together”.




„Trzeba działać teraz. Jeśli chodzi o czas teraźniejszy powinniśmy skupić się handlu i sprzedaży. Idąc dalej. Konieczne jest przygotowywanie się do inwestycji – jeśli ktoś je planuje. Studia wykonalności, rozmowy z władzami i kontrahentami, biznes plany, źródła finansowania – dążenie do osiągnięcia stanu gotowości, żeby zacząć projekt dzień po wojnie. Zacząć projekt, a nie przygotowania do niego. Jeśli zaczniemy to robić po wojnie to będzie za późno. Misją i celem ZPP jest pomagać polskim firmom, które to planują” – zaznaczył prezes Cezary Kaźmierczak.



Paradoksalnie firmy niemieckie i francuskie, czyli pochodzące z państw, które co prawda Ukrainie pomagają – ale w ograniczony sposób (zwłaszcza w porównaniu do Polski) chciałyby wyprzedzić firmy z Europy Środkowej i zająć się odbudową Ukrainy. Byłoby to wielki marnotrawstwo wielkiego potencjału polskich przedsiębiorców, oraz oddolnego ruchu wspierania Ukrainy, gdyby ostatecznie to kompanie z zachodniej Europy ekspandowały na ukraiński rynek, a Polacy tylko się przyglądali. Wydaje się, więc że głównym celem „Europe-Ukraine-Rebuild Together” było przełamanie tego potencjalnego impasu oraz połączenie polskich oraz ukraińskich przedsiębiorców.




Na wydarzeniu były ważne panele takie jak np. „Rola handlu i logistyki w odbudowie Ukrainy” z udziałem: Mustafa Najemaa – Szef Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy, Arnolda Puecha – Przewodniczącego Światowej Organizacji Rolników, Wiceprzewodniczącego Grupy Pracodawców EU-EESC, Piotra Prudzyńskiego – Wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, Bogdana Zawadewicza, Menadżera w Departamencie Badań i Analiz, Zespół Analiz Międzynarodowych BGK, Cezariusza Lesisza – Prezes Zarządu ARP. Ponadto w innym panelu dyskutowano o „Roli migracji zarobkowej na polskim i ukraińskim rynku pracy dla gospodarki”. W czasie konferencji przemawiali także: Marcin Przydasz, sekretarz stanu, szef Biura Polityki Zagranicznej KPRP oraz Jarosław Demchenkow, wiceminister ukraińskiej energetyki.

>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mazowieści
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.