Mazowieści

Wiadomości z Warszawy i Mazowsza

Sport

Pierwszy dla polskiej reprezentacji mecz na Euro 2024 za nami! Analiza spotkania

Pierwszy mecz Polskiej reprezentacji na Euro 2024 w fazie grupowej za nami!

Polska w Hamburgu rozegrała swój pierwszy mecz na wielkim turnieju, jakim jest Euro 2024. Wynik, choć może być niezadowalający (Polacy przegrali z Holendrami 2-1) może napawać optymizmem na resztę turnieju.

Analiza pierwszego meczu reprezentacji Polski na Euro 2024

Mecz, zgodnie z przewidywaniami, szczególnie w pierwszej fazie, był zdominowany przez Holendrów. Pierwszy kwadrans to liczne akcje Oranje oraz głębokie wypady w pole karne Polaków. To jednak biało-czerwoni wyszli na prowadzenie w 16 minucie meczu po świetnej główce Adama Buksy i dośrodkowaniu Piotra Zielińskiego. Na odpowiedź nie było trzeba jednak czekać długo, gdyż już 29 wyrównała Holandia za sprawą Gapo. Wykorzystał on fatalne podanie Nicoli Zalewskiego w środkową strefę boiska.

Polska reprezentacja na Euro 2024 oddała zwycięstwo w swoim pierwszym meczu fazy grupowej grupy F

W drugiej połowie podobnie jak w pierwszej to Niderlandy weszły lepiej w mecz. Nie szły za tym jednak kreowane akcje. Między 55, a 65 minutą to Polacy przejęli inicjatywę, a groźne strzały oddawali między innymi Moder, Kiwior, czy Zieliński. Na Polakach zemściły się niewykorzystane sytuacje. Pomarańczowi oddali jedyny celny strzał w drugiej połowie za sprawą Weghorsta, który ustalił wynik mecz na 2-1. Polacy próbowali uratować remis w ostatnim kwadransie meczu, jednak na wysokości zadania stanął bramkarz Holendrów. Próby Świderskiego, Modera, czy Zalewskiego zostały zatrzymane.

Mimo wszystko możemy z podniesioną głową jechać na kolejny mecz fazy grupowej Euro 2024

Polacy, mimo znacząco wyższej klasy rywala, nie spuścili głowy i rozegrali solidny mecz. Akcje kreowane przez Polskę mogły się momentami podobać. Ważny jest również fakt, że poradziliśmy sobie bez naszej największej gwiazdy, czyli Roberta Lewandowskiego. Błędy indywidualne (w głównej mierze Salamona i Nicoli) zadecydowały o porażce w meczu otwarcia Euro 2024. Polska oddała w nim więcej strzałów celnych niż Holendrzy. Michał Probierz na pewno ma dużo do popracowania nad obroną. Zdecydowanie za łatwo pozwalała ona Niderlandom na głębokie wejścia w pole karne i często gubiła się przy silnym naporze rywali. Skóra nie została jednak tanio sprzedana. W związku z tym Polacy mogą z podniesionymi głowami udać się na swój kolejny mecz Euro 2024 do Berlina. Rozegramy tam najważniejsze spotkanie w fazie grupowej Euro 2024.

Skład Polski

Na sam koniec warto powiedzieć kilka słów o składzie na Euro 2024, który zagrał w rywalizacji z Holendrami. Michał Probierz zdecydowanie zaskoczył wystawionym składem, szczególnie środkiem pola, w którym znaleźli się Romańczuk, czy Urbański. Pewnym zaskoczeniem było również wystawienie na mecz otwarcia Euro 2024 Adama Buksy kosztem Krzysztofa Piątka. Ten ostatni przecież swoje pierwsze kroki stawiał właśnie u Probierza w Cracovii. Rozczarowaniem okazał się Szymański oraz (niestety standardowo) Salamon, który miał udział w dwóch straconych bramkach meczu otwarcia Euro 2024. W ogólnym rozrachunku jednak Michał Probierz bardzo pozytywnie zaskoczył, wystawiając niekoniecznie typowanych zawodników. Dobrze poradzili sobie oni z presją meczu otwarcia Euro 2024.